آیا وقت آن نرسیده که از قفل هوشمند به جای قفل مکانیکی استفاده نمایید؟

آیا وقت آن نرسیده که از قفل هوشمند به جای قفل های مکانیکی استفاده نمایید؟

قفل هوشمند

سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که چرا کاربران بی شماری از قفل هوشمند برای افزایش امنیت خود استفاده می نمایند؟ جواب این سوال بسیار ساده است. راحتی و امنیت این نوع قفل ها در مقایسه با قفل های مکانیکی و قدیمی بسیار بالاتر می باشد.

اما هنوز افرادی در جامعه هستند که استفاده از قفل های مکانیکی و قدیمی را به قفل هوشمند ترجیح می دهند که دلایل خاص خود را برای این کار دارند. ما در این مقاله قصد داریم با معرفی ویژگی های منحصر به فرد قفل های هوشمند و مقایسه آن ها با قفل های مکانیکی و قدیمی، ضرورت و مزایای استفاده از این نوع قفل ها را در افزایش امنیت و راحتی کاربران بیان نماییم.

قفل هوشمند چیست و چگونه کار می کند؟

تفاوت عمده قفل های هوشمند با نوع مکانیکی و مکانیکی و قدیمی آن، روش های دسترسی به آن ها می باشد. در واقع برخلاف قفل های مکانیکی و قدیمی که از کلیدها برای باز نمودن درب استفاده می شود، قفل هوشمند دارای روش های دسترسی متفاوت و بدون کلید می باشد.

روش هایی مانند رمز عبوری، اثر انگشت (بیومتریک)، کارت RFID و همچنین با استفاده از دستگاه های بلوتوثی و اینترنتی مانند تلفن همراه که دسترسی راحت و امنی را برای کاربران فراهم می آورد.

آیا وقت آن نرسیده که از قفل هوشمند به جای قفل های مکانیکی استفاده نمایید؟

افزایش امنیت توسط سیستم های پیشرفته قفل هوشمند

از مهمترین ویژگی های قفل هوشمند می توان به سیستم های پیشرفته امنیتی اشاره نمود. از مهمترین سیستم های امنیتی قفل های هوشمند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

آیا وقت آن نرسیده که از قفل هوشمند به جای قفل های مکانیکی استفاده نمایید؟

– سیستم ها  آلارم هشدار سرقت (جلوگیری از ورود غیر مجاز)

– آلارم هشدار حریق، ورودی دوبل رمز و کارت و یا رمز و اثر انگشت)

– رمز امنیتی یک بار مصرف (به محض استفاده از آن برای ورود به صورت خودکار از حافظه قفل هوشمند پاک می شود)

– قفل کودک

– حریم خصوصی (جلوگیری از ورود افراد حتی با داشتن پارامترهای دسترسی)

– رمز امنیتی admin (در صورت فعال کردن رمز مادر بدون آن نمی توان تنظیمات قفل هوشمند را انجام داد و آن را راه اندازی نمود)

– تابع خیالی (وارد نمودن چندین عدد دلخواه قبل و یا بعد از رمز عبوری جهت جلوگیری از لو رفتن رمز)

و ده ها ویژگی امنیتی دیگر که قفل های هوشمند را به سدی محکم در مقابل تهدیدهای محیطی تبدیل نموده است.

همچنین قفل هوشمند را می توان توسط تلفن همراه و از راه دور نیز کنترل نمود. این ویژگی به نوبه خود باعث افزایش امنیت از طریق کنترل و ثبت ورود و خروج افراد مختلف، چک نمودن وضعیت درب در هر جای دنیا، ارسال پیام هشدار به تلفن همراه در صورت ورود غیر مجاز و یا اعمال نیروی بیش از حد به درب و قفل و … می گردد.

آیا وقت آن نرسیده که از قفل هوشمند به جای قفل های مکانیکی استفاده نمایید؟

اما شاید ساده ترین چیزی که امنیت این نوع قفل ها را افزایش می دهد، عدم استفاده از کلیدها می باشد که بسیاری از مشکلات امنیتی استفاده از کلیدها مانند گم نمودن و یا جا گذاشتن آن ها بر روی درب را از بین می برد.

نکاتی در مورد نصب و نگهداری قفل هوشمند

نصب و راه اندازی قفل های هوشمند بسیار ساده (بدون نیاز به فرد متخصص) می باشد اما اکثر شرکت های بزرگ قفل هوشمند پیشنهاد می کنند که این کار توسط یک شخص متخصص مربوط به همان شرکت انجام گیرد تا تمامی اصول فنی و امنیتی در هنگام نصب رعایت گردد.

قفل هوشمند را می توان بر روی انواع درب های چوبی، ضد سرقت، فلزی و حتی شیشه ای (قفل مخصوص شیشه سکوریت) نصب نمود. البته لازم به ذکر است درب مورد نظر باید دارای ویژگی هایی از لحاظ ضخامت و بائو درب باشد تا قفل به درستی و بدون مشکل بر روی آن نصب گردد.

آیا وقت آن نرسیده که از قفل هوشمند به جای قفل های مکانیکی استفاده نمایید؟

راهنمایی های لازم در مورد کار و راه اندازی این نوع قفل ها را از متخصصان نصب شرکت های مجاز بخواهید تا با استفاده درست از قفل های هوشمند علاوه بر افزایش راحتی و امنیت، عمر محصول خریداری شده نیز افزایش یابد. هر چند دفترچه راهنمای داخل قفل به صورت کامل مراحل نصب و راه اندازی قفل را برای کاربران شرح داده است.

منبع انرژی اکثر مدل های قفل هوشمند توسط باتری های قلمی AA تامین می گردد. با استفاده درست از قفل، این باتری ها برای شما به مدت یک سال کار می کند. پیش از اتمام باتری ها، آلارم هشدار تعویض باتری ها به صدا در می آید.

معرفی رمز، کارت، اثر انگشت و سایر تنظیمات قفل هوشمند بسیار ساده بوده و توسط خود شخص نیز می تواند صورت گیرد. قفل هایی مانند قفل هوشمند یال علاوه بر دفترچه راهنما دارای راهنمای صوتی چند زبانه بر روی قفل می باشند که تمامی مراحل راه اندازی را به صورت کاملا واضح و مرحله به مرحله برای شما توضیح می دهد.

ضرورت استفاده از قفل هوشمند

اگر می خواهید از شر استفاده از کلیدهای مکانیکی راحت شوید؛ اگر می خواهید با امنیت و راحتی بیشتری به درب ورودی خانه خود دسترسی داشته باشید و یا با استفاده از فناوری و تکنولوژی بسیار بالا، قفل درب خود را به سیستم های هوشمندی مانند سیستم اتوماسیون خانگی و خانه هوشمند متصل نمایید بهتر است هر چه سریعتر به فکر جایگزینی قفل های مکانیکی و قدیمی با قفل هوشمند باشید.

قفل های هوشمند بسیاری از مشکلات و دغدغه های روزمره مانند جاگذاشتن کلیدها بر روی درب و یا گم نمودن آن ها، پشت درب ماندن دوستان و آشنایان به دلیل حضور نداشتن شما در منزل، نگرانی بابت اطمینان از بسته بودن درب، امنیت فرزند دلبندتان و حیوانات خانگی و … را برای همیشه از بین می برد و می توان با خیالی آسوده و امنیت بسیار زیاد از زندگی خود لذت ببرید.

نکات مهم در هنگام خرید قفل هوشمند

آیا وقت آن نرسیده که از قفل هوشمند به جای قفل های مکانیکی استفاده نمایید؟

علاوه بر قیمت در هنگام خرید قفل هوشمند به حالت های دسترسی و مناسب بودن درب برای نصب قفل های هوشمند بسیار دقت نمایید. با توجه به شیوه زندگی و نوع استفاده شما از این نوع قفل ها ممکن است یک قفل بیومتریک نسبت به قفل رمزی برای شما مناسب تر باشد و بالعکس. به عنوان مثال به خاطر سپردن رمز برای سالمندان، کودکان و افراد معلول بسیار مشکل می باشد.

همچنین در صورتی که درب ورودی دارای ویژگی های مناسب نباشد، نصب قفل هوشمند برای شما در آینده مشکلات بسیاری را ایجاد کرده و اصلاح درب نیز برای نصب قفل های هوشمند، هزینه های سنگینی را برای شما به وجود می آورد.

قفل هایی را خریداری نمایید که دارای حداکثر ویژگی های امنیتی و فنی را داشته باشد. به این ترتیب برای گسترش محل کار و یا زندگی خود به راحتی می توان آن ها را به روزرسانی و ارتقا داد. به عنوان مثال قفلی را خریداری نمایید که قابلیت اتصال به خانه هوشمند و یا تلفن همراه را داشته باشد در غیر این صورت در آینده و با تغییر شرایط کسب و کار یا زندگی امکان ارتقای قفل هوشمند وجود نخواهد داشت.

محصولات امنیتی یال ضامن امنیت و راحتی زندگی شماست…

دسته بندی ها : دنیای قفل دیجیتال

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *