با استفاده از فناوری های خانه هوشمند در آینده زندگی کنید

با استفاده از فناوری های خانه هوشمند در آینده زندگی کنید

فناوری های خانه هوشمند

در سال های نه چندان دور کنترل سیستم های هوشمند و الکترونیکی خانه از راه دور یک عمر عجیب و غیرممکن به شمار می رفت. اما امروزه با پیشرفت علم، فناوری های خانه هوشمند به بخش جداناپذیر زندگی مردم تبدیل شده و به سرعت در حال پیشرفت می باشد. امروزه مانند فیلم های علمی تخیلی صاحبان خانه ها می توانند به راحتی سیستم های روشنایی، قفل دیجیتال درب ورودی، دوربین های امنیتی و … را تنها با یک گوشی هوشمند، از راه دور کنترل نمایند.

با استفاده از فناوری های خانه هوشمند در آینده زندگی کنید

با توجه به استقبال مردم در سراسر جهان از فناوری خانه هوشمند شرکت های بسیاری اقدام به تولید و راه اندازی این تکنولوژی نموده اند. هم اکنون فناوری های بسیاری وجود دارند که می توان تمامی دستگاه های خانه هوشمند را به هم متصل کرده و توسط تلفن همراه آن ها را کنترل نمود. اما انتخاب میان گزینه های بیشمار خانه هوشمند برای کاربران کمی گیج کننده و سخت می باشد.

در این مقاله برای کمک به شما و آشنایی بیشتر با این فناوری ها، مرور کلی به تکنولوژی های اصلی خانه هوشمند خواهیم داشت.

تکنولوژی Z-Wave و ZigBee در خانه هوشمند

ما به این دلیل این دو تکنولوژی را در کنار هم آورده ایم که هردو از نظر عملکرد شباهت بسیار زیادی نسبت به هم دارند. همچنین هر دوی این فناوری ها از روش های بی سیم در خانه هوشمند می باشند. اما مهمترین مسئله این است که هر دوی این تکنولوژی ها نیازمند استفاده از یک هاب و یا کنترل کننده هوشمند می باشند. هاب مغز سیستم خانه هوشمند می باشد که دستورات لازم را به سایر دستگاه های هوشمند خانه ارسال و آن ها را کنترل می نماید.

بسیاری از هاب ها از Z-Wave و ZigBee پشتیبانی می کنند مانند Smart Things سامسونگ. اما این فناوری ها در برخی از هاب ها با محدودیت هایی مواجه می شوند. بنابراین در هنگام خرید باید به آن توجه نمایید. به عنوان مثال LG، ADT، Honeywell از ورژن های مختلف Z-Wave و محصولات Comcast، Time Warner Cable و همچنین آمازون اکو پلاس از ZigBee پشتیبانی می نمایند.

با استفاده از فناوری های خانه هوشمند در آینده زندگی کنید

تنها مزیت Z-Wave نسبت به ZigBee، امکان پشتیبانی فناوری ZWave از محصولات مشابه آن، بدون در نظر گرفتن ورژن و قدیمی بودن محصول، می باشد در حالی که تکنولوژی ZigBee به این صورت نمی تواند با سایر محصولات مشابه خود با ورژن پایین تر سازگاری داشته باشد. اگرچه پیشرفت های اخیر کمی از این مشکلات کاسته است اما در هنگام خرید هر یک از این تکنولوژی های خانه هوشمند باید دقت نمایید که دستگاه های هوشمند شما با کدام یک سازگاری دارد.

تکنولوژی HomeKit در خانه هوشمند

این فناوری هوشمند متعلق به شرکت اپل می باشد. پایه استفاده از آن نیز گوشی هوشمند آیفون است. تفاوت اصلی میان HomeKit و Z-Wave و ZigBee، عدم نیاز به استفاده از هاب در HomeKit می باشد. با این حال برای کنترل از راه دور سایر دستگاه های خانه هوشمند ، نیاز به اضافه نمودن یک Apple TV (نسل ۴ به بعد) و یا iPad (ios 10.3 به بعد) می باشد.

با استفاده از فناوری های خانه هوشمند در آینده زندگی کنید

این فناوری خانه هوشمند از طریق WiFi و یا بلوتوث قابل کنترل بوده و به شما امکان کنترل دستگاه های فعال با قابلیت اتصال به HomeKit از طریق iPad، iPhone، Apple Watch و یا سیستم صوتی Siri را می دهد.

تنها مشکل استفاده از HomeKit در خانه هوشمند این است که تعداد محصولاتی که فابلیت اتصال به این تکنولوژی را دارند، محدود می باشد. البته شرکت اپل به سرعت در حال تولید محصولات خانگی هوشمند جایگزین با قابلیت اتصال به HomeKit می باشد.

تکنولوژی Nest در خانه هوشمند

Nest در واقع یک نام تجاری است و جزء فناوری های خانه هوشمند به شمار نمی رود. اما محصولات Nest ترکیبی از دو فناوری Thread و Weave را استفاده می نمایند که بسیاری از دستگاه های هوشمند را پشتیبانی می کند. ترکیبی از Thread و Weave قابلیت های چشمگیری به محصولات Nest می دهد. محصولات Nest می توانند اقدامات لازم را به صورت خودکار و هوشمند، بدون نیاز به دخالت کاربر، در خانه انجام دهند.

به عنوان مثال اگر آشکارساز دود این شرکت، نشت مونوکسید کربن را تشخیص دهد، بلافاصله Nest Protect سیستم گرمایشی را از کار می اندازد. همچنین فن های موجود در خانه را برای کاهش سرعت دود و انتقال آن به سایر اتاق ها خاموش می نماید.

با استفاده از فناوری های خانه هوشمند در آینده زندگی کنید

همچنین استفاده از Nest Secure در خانه هوشمند می تواند باعث به کار افتادن سیستم های گرمایشی و یا روشنایی و همچنین از بین رفتن سپرهای امنیتی خانه پس از باز شدن قفل درب Nest X Yale گردد.

با استفاده از فناوری های خانه هوشمند در آینده زندگی کنید

با این اوصاف این نوع فناوری خانه هوشمند یکی از بهترین گزینه های برای هوشمندسازی خانه شما می باشد.

کنترل صوتی خانه هوشمند

آمازون الکسا و دستیار گوگل از جمله فناوری های هوشمند می باشد که می توان آن ها را با دستورات صوتی کنترل نمود. اما باید توجه داشت که آن ها به تنهایی پایه و اساس یک سیستم خانه هوشمند نمی باشند؛ زیرا از آن ها نمی توان جهت اتصال سایر دستگاه های هوشمند خانه استفاده نمود.

با استفاده از فناوری های خانه هوشمند در آینده زندگی کنید

اگرچه آمازون الکسا و دستیار گوگل به تنهایی قادر به ارائه امکانات مورد نیاز یک خانه هوشمند نمی باشند اما شما می توانید با اتصال آن ها به یک هاب، به راحتی از طریق دستورات صوتی سایر دستگاه های هوشمند را کنترل نمایید.

البته لازم به ذکر است که جدیدترین محصول اکو یعنی Echo Plus با داشتن یک درگاه ZigBee، علاوه بر داشتن امکان اتصال به سایر دستگاه های هوشمند خانه به یکدیگر، توانایی کنترل این وسایل با دستورات صوتی را نیز دارد.

با این توضیحات ما امیدواریم به شما در شناخت بهتر فناوری های خانه هوشمند و انتخاب مناسب آن ها، کمک کرده باشیم.

از زندگی در خانه هوشمند خود، نهایت لذت را ببرید…

دسته بندی ها : دنیای قفل دیجیتال

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *