قفل درب و کلیدهای مکانیکی

قفل درب و کلیدهای مکانیکی

قفل درب

آیا جهان جای امنی بود اگر قفل درب اختراع نمی شد؟ تنها برای چند ثانیه تصور کنید. هر کسی می توانست هر چیزی را سرقت کند. بنابراین مالکیت بر روی اموال دیگر معنا نداشت. زندگی راحت و امن مردم برای همیشه از بین می رفت. این در حالی است که در عصر مدرن، زندگی تمامی افراد بر پایه بدست آوردن پول و وسایل ارزشمند می باشد که برای به دست آوردن آن بسیار تلاش می کنند.

بنابراین محافظت از آن ها یکی از نگرانی های بزرگ در جوامع امروزی می باشد. افزایش امنیت دارایی های ارزشمند تنها با استفاده از وسایل امنیتی که ساده ترین آن ها قفل درب می باشد، امکان پذیر است. در این مقاله به معرفی قفل های درب خواهیم پرداخت.

قفل درب چیست؟

به بیان ساده قفل درب وسیله مهندسی جمع و جوری می باشد که حرکت چرخشی دست شما و کلید را به سیلندر داخل قفل انقال داده و باعث باز و بسته شدن درب می گردد. در واقع یک قفل درب دستگاهی است که با افزایش امنیت، دسترسی به وسایل ارزشمند را محدود به شخص می نماید.

پیش از عصر الکترونیک، قفل درب به طور کامل مکانیکی و مکانیزم آن بر اساس حرکت کلید در داخل سیلندر قفل بود. در اواسط قرن بیستم، قفل های درب اتوماتیک شده و مکانیزم های الکترونیکی در داخل آن ها به کار گرفته شد. به این نوع قفل ها، قفل درب الکترونیکی گفته می شود.

با پیشرفته شدن فناوری، قفل درب هوشمند به وجود آمد که بسیار پیشرفته تر از نسل های قدیمی تر بوده و دارای ویژگی های منحصر به فردی مانند کنترل از راه دور قفل با استفاده از فناوری های WiFi و بلوتوث است.

قفل درب چگونه کار می کند؟

به طور کلی تمامی قفل های درب دارای دو بخش می باشند. بخش اصلی که شامل بخش هایی مانند سیلندر و زبانه های قفل می باشد و رو به رویی که در داخل چارچوب قرار گرفته و زبانه های قفل در داخل آن حرکت می کند.

با قراردادن کلید در داخل قفل، حرکت کلید به حرکت کشویی مهره های داخل سیلندر (مانند حرکت پیستون در ماشین) تبدیل می شود. پس از منطبق شدن صحیح دنده های کلید و چرخ دنده های داخل سیلندر با چرخش کلید درب باز می گردد.

قفل درب و کلیدهای مکانیکی

البته در مدل های جدید قفل درب مانند قفل های درب الکترونیکی و هوشمند برای باز نمودن درب از روش های دسترسی دیگر به غیر از کلید برای باز نمودن درب ورودی استفاده می شود که در گذشته به طور مفصل در مورد مکانیزم آن ها اشاره شده است.

انواع مختلف قفل درب

همانطور که بیان شد با پیشرفت تکنولوژی مدل های مختلفی از قفل های درب روانه بازار گردید. ولی در کل عملکرد همه آن ها تقریبا یکسان و در جهت افزایش امنیت و راحتی کاربران مورد استفاده قرار می گیرد. در زیر به برخی از مدل های قفل درب اشاره می گردد.

– قفل درب مکانیکی

این نوع قفل ها بر پایه حرکت کلید در داخل قفل باعث باز شدن درب می گردند. امنیت آن ها در مقایسه با مدل های پیشرفته تر بسیار پایین می باشد که دلیل آن بیشتر استفاده از کلیدهای مکانیکی می باشد که تنها راه دسترسی به آن ها می باشد. همچنین به دلیل مشکلات و دردسرهای استفاده از کلیدهای مکانیکی در این نوع قفل ها، استقبال از آن ها توسط مردم در سراسر جهان کاهش یافته است.

قفل درب و کلیدهای مکانیکی

– قفل درب الکترونیکی

این نوع قفل ها را می توان توسط روش های دسترسی بدون کلید مانند رمز، کارت و یا اثر انگشت باز نمود. امنیت این نوع قفل ها نسبت به قفل های مکانیکی بسیار بالاتر می باشد و به دلیل عدم استفاده از کلیدهای مکانیکی ، راحتی و آسایش را برای کاربران فراهم می آورد.

دستگیره هوشمند

البته باید توجه داشت برخی از قفل های درب الکترونیکی دارای کلیدهای مکانیکی اضطراری برای دسترسی به قفل در شرایط خاص مانند تمام شدن باتری های قفل و یا فراموش کردن رمز می باشند.

– قفل درب هوشمند

پیشرفته ترین نوع قفل درب در حال حاضر قفل های درب هوشمند می باشند که علاوه بر داشتن تمامی ویژگی های قفل های مکانیکی و الکترونیکی، دارای ویژگی کنترل از راه دور توسط گوشی های هوشمند می باشند.

قفل بلوتوثی YMG40

از بارزترین ویژگی های این نوع قفل ها استفاده از کلیدهای مجازی برای باز نمودن درب می باشد که بسیاری از مشکلات مانند دردسرهای استفاده از کلید مکانیکی، پشت درب ماندن دوستان و … را برای همیشه از بین می برد.

در حال حاضر یکی از بزرگترین تولیدکنندگان قفل درب در جهان شرکت یال می باشد که کار خود را در سال ۱۸۴۰ با تولید قفل های مکانیکی آغاز نموده است و در حال حاضر با تولید مدل های مختلف قفل درب الکترونیکی و هوشمند که در نوع خود از پرفروش ترین و برترین قفل های الکترونیکی در جهان می باشد، امنیت و آسایش را برای کاربران در سراسر جهان فراهم می آورد. سایر وسایل امنیتی یال نیز در میان بسیار شناخته شده می باشد.

قفل درب و کلیدهای مکانیکی

با استفاده از محصولات امنیتی یال و مدل های مختلف قفل درب ، امنیت و راحتی را به خانه و اعضای خانواده خود هدیه نمایید…

دسته بندی ها : دنیای قفل دیجیتال

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *